Як пройшла олімпіада 1972 року в саппоро

У 1972 році вперше Олімпійські ігри проходили за межами США і Європи. Столицею XI зимових Олімпійських ігор став японський місто Саппоро. Ігри пройшли з 3 по 13 лютого.
Як пройшла Олімпіада 1972 року в Саппоро

Японія не претендувала на роль ведучої спортивної держави в той час. Тому головною метою олімпійського комітету Японії була демонстрація соціальних і економічних досягнень країни за післявоєнні роки. Акредитацію на ігри отримало більше 4 000 журналістів. Це був перший рекорд Олімпіади.

Саппоро вже отримував право на проведення Олімпіади в 1940 році, але через війну з Китаєм олімпійський комітет Японії відмовився від цієї почесної місії. Олімпійські ігри повернулися до Японії через довгі 32 роки. У змаганнях 1972 року прийняли участь спортсмени з 35 країн, всього брали участь +1006 атлетів. Вперше в іграх виступали спортсмени з такою не зимова країни, як Філіппіни.

У Саппоро розігрувалося 35 комплектів нагород в 10 спортивних дисциплінах. Перше місце в неофіційному медальному заліку впевнено зайняла команда СРСР. Радянські спортсмени виграли 16 медалей, в тому числі 8 золотих. Друге місце, несподівано для багатьох, посіла збірна НДР, яка брала участь в зимових іграх вдруге в історії цієї країни.

Героїнею Олімпіади стала лижниця Галина Кулакова, яка завоювала три золотих Олімпійських медалі на одних іграх (дистанції 5 і 10 км і естафета 4х7,5 км). Ще одним героєм став голландець Ард Схкенк. Він виграв три золоті медалі в ковзанярських змаганнях (на дистанціях 1500 м, 5000 м і 10000 м). Пізніше на його честь в Голландії був названий сорт тюльпанів.

На Олімпіаді в Саппоро вперше олімпійський чемпіонкою стала велика фігуристка Ірина Родніна. Тоді вона каталася в парі з Олексієм Улановим. Друге місце в змаганнях пар посіли також радянські спортсмени, це були Людмила Смирнова і Андрій Сурайкін.

Справжньою сенсацією сталі виступу японських стрибунів. Японці, які не розраховували на особливий успіх, зайняли весь п`єдестал пошани в стрибках з сімдесяти метрового трампліну. Але ж до цього в активі японської команди була всього одна срібна олімпійська медаль, завойована на іграх 1956 року в Кортіно д’Д`Ампеццо.

Зимові ігри в Саппоро пройшли під знаком боротьби з "професіоналізмом" в Олімпійському русі. Від змагань був відсторонений гірськолижник з Австрії Карл Шранц. Він постраждав вже вдруге. Перший раз його позбавили золотої олімпійської медалі на Іграх 1968 в Греноблі. Шранца покарали за контракти зі спонсорами та рекламу виробників спортивного екіпірування. У ті роки вважалося, що грошей не місце в аматорському спорті.

Відео: 1972 год ЗУСТРІЧ ГАЛИНИ Кулакова З ОЛІМПІАДИ В САППОРО старості 25 лютого 2014

Саме протистояння професіоналів і любителів стало причиною того, що канадська збірна з хокею бойкотувала гри в Саппоро. Канадські хокеїсти наполягали на наданні права участі в Олімпіаді спортсменам з NHL, вказуючи, що радянські хокеїсти - любителі тільки "на папері". Але їх прохання не було задоволене, в результаті родоначальники хокею з шайбою взагалі відмовилася брати участь в змаганнях. Переможцями стали хокеїсти СРСР, друге місце посіли американці, а бронзу вибороли атлети Чехословаччини.

Цікавий факт: під час репетиції відкриття ігор один з глядачів звернув увагу організаторів на неправильне розташування кілець на олімпійському прапорі. За правилами кільця розташовуються в наступному порядку: блакитне, жовте, чорне, зелене, червоне. Виявилося, що неправильний прапор вивішувався на всіх зимових іграх, починаючи з 1952 року. І ніхто не помічав помилку.

Відео: "майстри свят": XI Олімпіада в Саппоро